1. Dlaczego dbać o eko-skórę?

Eko-skóra  jako materiał obiciowy  również wymaga regularnej  pielęgnacji ze względu na fakt, iż jej zewnętrzna warstwa poprzez użytkowanie narażona jest na takie czynniki jak pot, tłuszcze, wodę czy światło. W konsekwencji może prowadzić to  do  uszkodzenia powierzchni. Eko-skóra  może  stać się sucha, łamliwa i łatwo ulec rozdarciom czy pęknięciom. Regularna pielęgnacja zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich efektów.

2. Właściwa pielęgnacja eko-skóry

Prawidłowa pielęgnacja mebli wykonanych w eko-skórze polega na regularnym dbaniu o jej powłokę zewnętrzną.  Eko-skóra na zewnętrznej powłoce posiada pokrycie poliuretanowe, które wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra typu PU jest bardzo wrażliwa w obszarach kontaktu ze skórą i włosami. W tych miejscach skóra PU łamie się i staje się klejąca, dlatego też bardzo ważna jest jej regularna pielęgnacja. Kiedy to konieczne eko-skórę powinno się przetrzeć suchą lub lekko zwilżoną, niestrzępiącą się ściereczką. Do regularnej pielęgnacji mebli z eko-skóry polecamy Specjalistyczny preparat do czyszczenia i pielęgnacji skór ekologicznych.

3. Najczęstsze błędy w pielęgnacji

Najczęstszymi błędami użytkowników mebli w eko-skórze, które mają istotny wpływ na kondycję mebli są:
– BRAK JAKIEJKOLWIEK PIELĘGNACJI – pomimo faktu, iż eko-skóra jest wytrzymałym materiałem obiciowym wymaga odpowiedniej opieki. Negatywny wpływ potu, tłuszczu i kurzu oraz różnego rodzaju czynników zewnętrznych jak promieniowanie słoneczne czy temperatura osłabiają warstwę plastyfikatora, który znajduje się na zewnętrznej powłoce eko-skóry co może doprowadzić do jej pękania czy łuszczenia,
– STOSOWANIE NIEODPOWIEDNICH PRODUKTÓW DO PIELĘGNACJI – szukając produktów do pielęgnacji mebli tapicerowanych w eko-skórze możemy natknąć się na ich wiele  rodzajów. Większość z nich (szczególnie tych marketowych) to agresywna chemia zawierająca w swoim składzie rozpuszczalniki i alkohole, które może dobrze wyczyszczą zabrudzoną powierzchnię ale przy tym mogą doprowadzić do degradacji zewnętrznej powłoki eko-skóry co często na stałe może uszkodzić mebel.

4. Skutki niewłaściwej pielęgnacji

Podczas użytkowania mebli  eko-skóra wystawiona jest na działanie wielu zewnętrznych czynników jak np. słońce, wilgotność, temperatura otoczenia, tłuszcz a także sól zawarta w pocie ludzkim, które mają negatywny wpływ na jej powierzchnię. Dlatego meble powinny być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Niewłaściwa pielęgnacja mebli wykonanych w eko-skórze lub jej brak doprowadzić mogą do degradacji zewnętrznej powłoki plastyfikatora którym pokryta jest eko-skóra.
Brak takich działań lub przeprowadzanie ich w niewłaściwy sposób (przy pomocy nieodpowiednich produktów i metod) zwykle doprowadza do degradacji warstwy zewnętrznej  eko-skóry i w efekcie do jej uszkodzenia, co objawia się głównie pękaniem i łuszczeniem.