1. Dlaczego należy dbać o meble materiałowe (z tkaniny)?
Meble tapicerowane tkaniną to najczęściej wybierane rozwiązanie, które doskonale komponuje się z różnorodnymi aranżacjami wnętrz. Kanapy, narożniki, fotele, i pufy – bogactwo modeli, wzorów, kolorów i rodzajów tkanin obiciowych sprawia, że każdy znajdzie coś idealnie pasującego do swojego stylu wnętrza. Kupując takie meble, pragniemy, aby służyły nam jak najdłużej, zachowując przy tym świeży wygląd. Niestety, codzienne użytkowanie, kontakt z tłuszczem, kolorowa odzież, promieniowanie UV oraz różne nieprzewidziane zdarzenia, takie jak plamy, zabrudzenia czy zadrapania, mogą negatywnie wpływać na wygląd i kondycję naszych mebli.
Dlatego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa. W przypadku tkanin szczególnie istotny jest proces impregnacji, zwłaszcza tych, które nie zostały zaimpregnowane fabrycznie (jeśli tkanina została zabezpieczona w trakcie produkcji, dodatkowa impregnacja nie jest konieczna – przynajmniej przez pewien czas). Impregnacja ma na celu zabezpieczenie przed wchłanianiem płynów w powierzchnię tapicerki, a przede wszystkim ułatwienie ponownego czyszczenia oraz usuwania przypadkowych plam i zabrudzeń. Proces ten tworzy na meblu niewidoczną warstwę ochronną, która chroni tapicerkę przed nagłymi wypadkami, jak rozlana kawa czy inne płyny, dając czas na szybką reakcję. Regularne powtarzanie impregnacji znacząco przedłuża żywotność naszych mebli, pozwalając cieszyć się ich doskonałym wyglądem przez dłuższy czas.
2. Czyszczenie mebli materiałowych (z tkaniny) [wideo]
Komplet wypoczynkowy to centralny element wyposażenia salonu, dlatego zależy nam, aby zawsze prezentował się nienagannie i służył przez wiele lat. Utrzymanie tapicerowanych mebli w idealnym stanie może być jednak wyzwaniem. Plamy z soków, jedzenia, tłuszczu, błoto przyniesione przez psa, rozlane wino czy ketchup to codzienne problemy w wielu domach. Jak zatem zadbać o nasze meble?
Jeśli nasze meble wykonane są z tkanin „łatwo czyszczących”, ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta. Tkaniny te mają specjalną powłokę, która ogranicza wnikanie zabrudzeń, są wodoodporne i łatwe do czyszczenia. W razie plamy wystarczy szybko przetrzeć zabrudzone miejsce papierowym ręcznikiem lub wilgotną szmatką.
Jednak co zrobić, gdy nasze meble są z tkanin nieimpregnowanych?
W przypadku takich mebli podstawą jest regularne odkurzanie, aby utrzymać je w czystości. Niemniej jednak, na meblach zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, jak rozlany sok czy kawa. Jak wtedy sobie poradzić?
Skuteczność czyszczenia zależy od rodzaju zabrudzenia. Plamy spowodowane przez jedzenie (dżem, ketchup, jogurt, czekolada, lody, musztarda) oraz typowe zabrudzenia będące kombinacją tłuszczu, kurzu i potu najlepiej usuwać dedykowanym preparatem czyszczącym z zestawu KLER do czyszczenia i konserwacji tkanin obiciowych. Preparat należy nanieść spryskiwaczem na zabrudzoną powierzchnię i delikatnie rozprowadzić miękką szczoteczką, gąbką lub szmatką, zależnie od rodzaju tkaniny. Następnie zabrudzenia należy usunąć przy pomocy ściereczki.
Należy pamiętać o tym, żeby nie przemaczać tkanin, ponieważ może to prowadzić do powstawania nieestetycznych zacieków, a nadmiar wody może także spowodować jełczenie materiałów wewnątrz mebla, takich jak gąbka, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem. Czyszczenie powinno być przeprowadzane metodą „od szwu do szwu”, czyli od jednej krawędzi do drugiej. Ponadto, przed zastosowaniem detergentu na całej powierzchni, należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić reakcję tkaniny na środek czyszczący.
Po czyszczeniu meble powinny wyschnąć naturalnie – nie zaleca się suszenia ciepłym powietrzem, np. suszarką, ponieważ może to spowodować przebarwienia. Najważniejszym etapem po wyschnięciu jest impregnacja, która zabezpieczy tkaninę przed przyszłymi zabrudzeniami i przedłuży żywotność mebli. Do tego można użyć impregnatu z zestawu do czyszczenia i konserwacji tkanin obiciowych firmy KLER, aby stworzyć ochronną warstwę na tapicerce.
Poniżej film prezentujący zestaw do czyszczenia i pielęgnacji tkanin obiciowych oraz sposób użycia tych preparatów.
Jeśli mamy do czynienia z uporczywymi plamami po płynach, takich jak wino, soki, kawa, owoce, warzywa, herbata, krew czy inne płyny ustrojowe, sytuacja wygląda nieco inaczej, szczególnie jeśli tkanina nie nadaje się do czyszczenia maszynowego.
W pierwszej kolejności należy odsączyć nadmiar płynu za pomocą bezbarwnej bawełnianej szmatki, stosując metodę tamponowania (metoda delikatnego usuwania plam z tkanin, polegająca na przykładaniu czystej, niefarbującej szmatki lub gąbki w celu odsączenia płynu bez tarcia, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału).
Aby usunąć takie plamy, polecamy specjalistyczny odplamiacz KLER do tkanin obiciowych. Jego unikalna formuła pozwala na skuteczne usunięcie plam bez potrzeby tarcia, co może być szkodliwe dla większości tkanin. Dodatkowo preparat neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Przed użyciem odplamiacza zawsze testuj jego działanie na mało widocznym fragmencie materiału.
Preparat należy równomiernie nanieść na zabrudzoną powierzchnię przy pomocy spryskiwacza. Na niektórych tkaninach może istnieć ryzyko powstania zacieków, dlatego po spryskaniu zaleca się delikatne przetarcie powierzchni niefarbującą szmatką wokół plamy i pozostawienie do wyschnięcia. Jeśli po wyschnięciu pojawią się zacieki, należy równomiernie spryskać cały element mebla metodą „od szwu do szwu”, a następnie delikatnie przetrzeć niefarbującą szmatką, unikając silnego tarcia, i ponownie pozostawić do wyschnięcia. Większość plam zniknie po całkowitym wyschnięciu mebla.
Co robić w przypadku uporczywych tkanin meblowych?
Inne wyzwania pojawiają się, gdy mamy do czynienia z trudnymi plamami po różnych płynach (takich jak wino, soki, kawa, czy płyny ustrojowe) lub gdy mamy do czynienia z tkaniną, która nie jest odpowiednia do czyszczenia maszynowego. W takich sytuacjach zaleca się zastosowanie specjalistycznego odplamiacza do tkanin obiciowych KLER.
Jego specjalna receptura pozwala na skuteczne usunięcie plam bez konieczności tarcia, co jest istotne dla większości tkanin. Dodatkowo preparat neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Zawsze jednak należy przetestować jego działanie na niewidocznym fragmencie materiału przed pełnym użyciem.
Aby usunąć plamy, preparat należy równomiernie rozpylić na zabrudzonej powierzchni. Na niektórych tkaninach może pojawić się ryzyko powstania zacieków. W takim przypadku zaleca się delikatne przetarcie powierzchni niefarbującą szmatką wokół plamy i pozostawienie do wyschnięcia. Jeśli po wyschnięciu pojawią się zacieki, należy równomiernie spryskać cały element mebla i ponownie przetrzeć delikatnie, unikając silnego tarcia. Większość plam zniknie po całkowitym wyschnięciu mebla.
Po zakończeniu procesu czyszczenia kluczowe jest zaimpregnowanie mebla specjalistycznym impregnatem do tkanin KLER TEXTIL PROTEGER, który wchodzi w skład zestawu do czyszczenia i pielęgnacji tkanin obiciowych, aby zabezpieczyć materiał przed przyszłymi zabrudzeniami.
3. Impregnacja mebli materiałowych (z tkaniny)
Rynek meblowy oferuje bogaty wybór tkanin obiciowych, z których większość jest impregnowana specjalnymi preparatami. Te impregnaty chronią przed zabrudzeniami i minimalizują ryzyko uszkodzeń, co sprawia, że tkaniny te są łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Jednak z czasem, w wyniku użytkowania, impregnacja zużywa się, pozostawiając mebel bez ochrony. Dlatego ważne jest regularne odnawianie powłoki impregnacyjnej.
Przed nałożeniem impregnatu mebel musi być czysty. Kurz można usunąć odkurzaczem z miękką końcówką, natomiast plamy wymagają użycia specjalistycznego preparatu (o czym więcej można przeczytać w punkcie Czyszczenie mebli materiałowych).
Do impregnacji mebli tkaninowych rekomendujemy specjalistyczny impregnat do tkanin KLER TEXTIL PROTEGER, który wchodzi w skład zestawu do czyszczenia i pielęgnacji tkanin obiciowych. Ten impregnat odświeża kolor, zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniami i nadmiernym zużyciem, oraz chroni przed wilgocią, tłuszczem i potem. Tworzy na powierzchni tkaniny niewidoczną powłokę, która ułatwia przyszłe czyszczenie i nie pozostawia śladów, nawet na wielobarwnych tkaninach.
Aby zaaplikować impregnat, należy spryskać suchą i czystą powierzchnię z odległości około 40 cm i pozostawić do wyschnięcia.
4. Najczęstsze błędy w pielęgnacji mebli materiałowych (z tkaniny)
Użytkowanie mebli obitych tkaniną niesie ze sobą kontakt z tłuszczem, kolorową odzieżą, promieniowaniem UV oraz powstawaniem plam i zadrapań, co negatywnie wpływa na ich wygląd i kondycję. Często sami przyczyniamy się do ich zniszczenia, stosując niewłaściwe środki pielęgnacyjne. Oto najczęściej popełniane w czyszczeniu i pielęgnacji mebli materiałowych:
- Brak pielęgnacji – meble tapicerowane są narażone na liczne zagrożenia, które pogarszają ich kondycję i estetykę, skracając ich żywotność. Ważne jest regularne odkurzanie oraz impregnacja mebli. Impregnacja tworzy ochronną barierę, która zapobiega przypadkowym zabrudzeniom i ułatwia czyszczenie.
- Niewłaściwe metody czyszczenia – skupianie się wyłącznie na miejscu plamy i intensywne szorowanie może prowadzić do przetarcia, wyblaknięcia, pilingowania tkaniny oraz powstawania nieestetycznych zacieków. Tkaninę należy czyścić metodą od szwu do szwu, delikatnie przecierając miejsce wokół plamy wilgotną ściereczką, gąbką lub szczoteczką, co nazywane jest metodą cieniowania. Przemaczanie tkanin może prowadzić do zacieków, jełczenia materiałów wewnętrznych (np. gąbek) oraz nieprzyjemnych zapachów. Regularne odkurzanie jest kluczowe dla utrzymania mebli w dobrej kondycji.
- Stosowanie niewłaściwych środków czyszczących – supermarkety oferują wiele produktów do czyszczenia mebli tapicerowanych tkaniną, jednak niektóre z nich zawierają silne chemikalia na bazie wybielaczy, które mogą uszkodzić tkaninę, odbarwić ją i osłabić strukturę materiału.
Ostatnia aktualizacja: 22-05-2024