1. Dlaczego dbać o meble skórzane?

Odpowiedź wydaje się bardzo oczywista – chcemy żeby meble były po prostu czyste. Zależy nam tym aby  przedłużyć ich żywotność, cieszyć się ich eleganckim wyglądem i wygodą jak najdłużej.
Codzienne użytkowanie, kontakt z tłuszczem, kolorowa odzież, promieniowanie UV, a także różne przypadkowe zdarzenia (zabrudzenia, plamy czy zadrapania) mają negatywny wpływ na wygląd naszych mebli. Ale często robimy im większą krzywdę starając się przywrócić im dawny blask –  nie mając odpowiedniej wiedzy i odpowiednich preparatów. Oczywiście meble, z których korzystamy na co dzień, zużywają się – ale jeśli będziemy właściwie je pielęgnować będą nam służyć długie lata. Kluczowe jest nie tylko czyszczenie ale przede wszystkim konserwacja czyli zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Preparaty do impregnacji działają jak niewidzialny pokrowiec i pozostawiają na meblu mikro-powłokę która chroni przed brudem i nadmiernym zużyciem. Co ważne pierwszą konserwację należy przeprowadzić zaraz po zakupie mebla, aby od samego początku skutecznie chronić oryginalną powierzchnię tapicerki. Więc warto o niego zadbać jeszcze przed jego użytkowaniem. 

2. Właściwa pielęgnacja skóry zamkniętej lakierowanej

Prawidłowa  i regularna pielęgnacja skóry meblowej zamkniętej (lakierowanej)  polega przede wszystkim  na czyszczeniu i konserwacji powłoki zewnętrznej. Wbrew powszechnej opinii w przypadku tego rodzaju wykończenia skór nie dbamy o sam surowiec (skóra w procesie garbowania została już odpowiednio spreparowana) lecz o jej wierzchnią powłokę (top coat).
Prawidłowa pielęgnacja polega na wyczyszczeniu powierzchni skóry oraz na odpowiednim zabezpieczeniu jej zewnętrznej warstwy (lakier wykończeniowy) tak, aby zabezpieczyć skórę przed ścieraniem, spowolnić wnikanie brudu, tłuszczu oraz innych zewnętrznych czynników pojawiających się podczas użytkowania mebla a także uchronić przed migracją kolorów (np. jeans) i ułatwić jej kolejne czyszczenie.
Dlatego powinno się używać odpowiednich produktów – profesjonalnych i przebadanych. Takie  właściwości posiadają  specjalistyczne preparaty KLER , które posiadają pozytywną opinię Instytutu Przemysłu Skórzanego.
Do czyszczenia i pielęgnacji mebli ze skóry naturalnej polecamy Zestaw specjalistycznych kosmetyków firmy KLER na który składa się preparat czyszczący (Soft Clean) i preparat konserwujący (LV Protector).
Bardzo ważne w procesie pielęgnacji mebla jest to aby dokonać jego pierwszej konserwacji  bezpośrednio po zakupie.
Proces czyszczenia polega na odpowiednim usunięciu zabrudzeń z powierzchni skóry za pomocą preparatu czyszczącego Soft Clean. Zaleca się, aby proces czyszczenia wykonywać przy pomocy gąbki lub miękkiej szczoteczki.
Świeże plamy należy usuwać natychmiast za pomocą szmatki dobrze wchłaniającej wilgoć. Wytworzyć pianę a następnie nanieść ją na gąbkę (nie nanosić preparatu bezpośrednio na powierzchnię skóry). Czyścić okrężnymi ruchami. Nie trzeć mocno i długo – grozi to uszkodzeniem powierzchni skóry. Pozostałości usunąć miękką szmatką. W razie konieczności czynność powtórzyć. Pozostawić do wyschnięcia (ok. 2h).


Proces konserwacji ma na celu zabezpieczenie zewnętrznej powłoki skóry przed ścieraniem, wysychaniem i pękaniem, jednocześnie impregnując jej powierzchnię zapewniając pełną  ochronę i ułatwiając proces kolejnego czyszczenia. Czyszcząc mebel i użytkując go ścieramy ochronną powłokę skóry i zmieniamy ph dlatego tak ważna jest konserwacja która przywraca naturalne ph skórze meblowej.
Preparat konserwujący (LV Protector) należy stosować minimum 2 h po zastosowaniu preparatu czyszczącego. Nanieść preparat konserwujący na miękką ściereczkę, a następnie kolistymi ruchami rozprowadzić preparat po powierzchni mebla. Po zakonserwowaniu, dla zabezpieczenia warstwy ochronnej, meble nie powinny być używane przez  co najmniej 6 h.

3. Właściwa pielęgnacja skóry otwartej

Skóry otwarte (anilina, semi-anilina, nubuk, welur, pull up) to synonim luksusu, są bardzo drogie, ekskluzywne  wymagają też szczególnej opieki.
Są miękkie i delikatne w dotyku przez co dają niespotykany komfort w siedzeniu, każdy ich błam jest unikatowy, potrafią przyjąć 70% wilgotności i oddać ją gdy z nich wstaniemy (działają w mieszkaniu jak regulator wilgotności).
Cechą charakterystyczną tych skór jest to iż podczas ich użytkowania z czasem może zmienić się ich wygląd  („efekt patyny”). Efekt ten sprawia, iż mebel nabiera wyjątkowego, indywidualnego charakteru.
Aby dobrać właściwy sposób pielęgnacji do określonego rodzaju skóry otwartej (anilina, nubuk, pull up) niezbędny jest kontakt z naszym ekspertem. Wynika to z różnego rodzaju wykończenia powierzchni danej skóry. Identyfikacja wymaga zatem szczegółowej konsultacji.

NUBUK I WELUR
Nubuk i welur są to skóry szlifowane powierzchniowo z bardziej lub mniej aksamitną powierzchnią. Do plusów tych skór należy zaliczyć to, że są ciepłe w dotyku i mają piękną strukturę.
CZYSZCZENIE
W skórach typu nubuk i welur bieżące czyszczenie polegać może jedynie na regularnym odkurzaniu mebla.
Przy świeżych, zatłuszczonych obszarach lub zabrudzeniach należy skórę przetrzeć specjalistycznym padem szlifującym lub gumką. Czynności te  należy wykonywać bardzo ostrożnie.
Przy mocno zatłuszczonych i zabrudzonych powierzchniach wymagany jest specjalistyczny preparat (benzyna lub odtłuszczacz). W celu doboru właściwego preparatu oraz udzielenia szczegółowych informacji odnośnie sposobów ich użycia zalecamy kontakt z naszym ekspertem.
Uwaga! Czyszczenie na mokro w wypadku skór szorstkich jest mało efektywne. Skóra szybko chłonie wodę przez co efekty czyszczenia są zminimalizowane. Zachodzi też nie bezpieczeństwo powstania zacieków.
IMPREGNACJA
Zaleca się aby przed pierwszym użyciem zabezpieczyć powierzchnię skóry Specjalistycznym  impregnatem do tkanin i skór szorstkich – Leather &Fabric impregnating spray.  Impregnat skutecznie chroni przed zaplamieniem skóry (nubuk, welur). W trakcie użytkowania struktura górnej powierzchni skóry ciągle się zmienia przez to należy ją impregnować od 2 do 4 razy w roku. Impregnacji powinny zostać poddane główne elementy użytkowe mebla (siedzisko, oparcie, podłokietniki). Cienką i równomierną warstwę preparatu należy nanieść na czystą i suchą powierzchnię z odległości około 40 cm i pozostawić do wyschnięcia. Zabieg należy powtarzać po każdym czyszczeniu.
ODŚWIEŻANIE
Cechą charakterystyczną skóry typu nubuk jest to że może z czasem wyblaknąć. Ze względu na otwartą powierzchnię skóry część impregnatów odparowuje. Przy intensywnym użytkowaniu oraz ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (słońce, wysoka temperatura) zaleca się aby 1-2 razy w roku skórę odświeżyć odpowiednim Specjalistycznym impregnatem do skór szorstkich Aniline Protector.
Preparat pielęgnuje skórę i chroni ją przed wysychaniem i wyblaknięciem.  Cienką i równomierną warstwę impregnatu nanosimy na mebel  z odległości około 30 cm. Pozostawiamy do wyschnięcia.
Powierzchnie narażone na mocne zużycie należy po wyschnięciu spryskać ponownie. Przeprowadzenie zabiegu ochronnego, zapobiega kurczeniu i blaknięciu skóry, sprawiając, że kolory stają są bardziej intensywne (wraca kontrast).
UWAGI:
– Nigdy nie należy trzeć powierzchni skóry: w ten sposób można tylko wetrzeć zabrudzenia w skórę. Takie działania mogą również uszkodzić lico.
– Nigdy nie czyścimy skóry na mokro: Skóra  może w ten sposób zostać pozacierana, powstaną smugi i zacieki.
– Należy unikać stosowania niesprawdzonych preparatów ponieważ możemy w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć mebel.

4. Najczęstsze błędy w pielęgnacji – mity i zabobony

Podstawowymi błędami użytkowników mebli skórzanych są:
UJEDNOLICANIE POJĘCIA „SKÓRA” – dla wielu nie ma znaczenia to czy skórzane są buty, odzież, galanteria czy meble. Często mamy do czynienia z myśleniem, że skóra to skóra i do jej czyszczenia czy konserwacji stosuje się takie same metody. Natłuszczanie, nawilżanie i odżywianie przy pomocy kremów, wosków czy różnego rodzaju mleczek niestety nie pomaga meblom a wręcz przeciwnie szkodzi  gdyż  degradują powłokę wykończeniową.
BRAK JAKIEJKOLWIEK PIELĘGNACJI – skóra jest materiałem wytrzymałym i długowiecznym z czasem jednak naturalnie się zużywa. W garbarni skóra poddawana jest złożonym procesom  obrabiania, w wyniku czego  pozbawia się jej zdolności do regeneracji. Pomimo, iż jest ona w tym procesie  nawilżona odpowiednimi substancjami, naturalne jest że podczas eksploatacji ścieramy je z powierzchni i pozostawiamy skórę bez ochrony. Dodatkowo dochodzi negatywny wpływ potu, tłuszczu i kurzu oraz różnego rodzaju czynników zewnętrznych jak promieniowanie słoneczne czy temperatura. To powoduje, że skóra blaknie, staje się sucha i traci swoją elastyczność. Dlatego też należy o nią w sposób szczególny dbać aby na długo pozostawała elegancka i przyjemna w dotyku.
UŻYWANIE NIEODPOWIEDNICH ŚRODKÓW DO PIELĘGNACJI – często na forach internetowych spotykamy się z wieloma  pomysłami czyszczenia i pielęgnacji mebli tapicerowanych w skórze naturalnej domowymi sposobami. Począwszy od płynów do mycia naczyń, szyb, kremów, oliwek, czy wszelkiego rodzaju wosków kończąc na mydle. Destrukcyjne również będą wszelkie środki na bazie alkoholi i rozpuszczalników. Wszystkie tego typu sposoby prowadzą do degradacji zewnętrznej powłoki skóry co często na stałe może uszkodzić mebel. Takiej degradacji mogą też dokonać niektóre produkty marketowe nie polecane przez specjalistów.
CZYSZCZENIE BEZ KONSERWACJI – zdarza się że czyścimy mebel z różnych zabrudzeń ale zapominamy o konserwacji, która w procesie czyszczenia jest kluczowa. Konserwacja ma za zadanie przywrócić naturalne właściwości skóry, które zostały zneutralizowane  poprzez proces czyszczenia (preparaty posiadają inne ph niż skóra na meblu) a także poprzez samo użytkowanie mebla. Preparaty do impregnacji działają jak niewidzialny pokrowiec i zostawiają na meblu mikro powłokę która chroni przed brudem i  nadmiernym zużyciem, ułatwiają również proces ponownego czyszczenia. Bardzo ważne jest aby mebel został zaimpregnowany zaraz po zakupie  – pozwoli to uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji związanych z użytkowaniem mebla.

5. Skutki niewłaściwej pielęgnacji

Meble wykonane z naturalnej skóry narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników takich jak temperatura otoczenia (nasłonecznienie, bliskość źródeł ciepła) a także soli zawartych w pocie ludzkim dlatego należy regularnie poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym i  konserwacyjnym. Często zabiegi takie (lub jej brak) prowadzone nieprawidłowo i za pomocą nieprawidłowych środków źle wpływają na kondycję naszego mebla, co w następstwie doprowadza do uszkodzenia skóry. W większości przypadków degradacji ulega powierzchnia skóry (lakier wykończeniowy top coat). Objawia się to różnoraki sposób:

Uszkodzeń takich zazwyczaj nie jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie – niezbędne w takich przypadkach będzie przeprowadzenie zabiegu renowacji który polega na odbudowie warstwy wykończeniowej. W tym celu zalecamy kontakt z naszym ekspertem.